Biuro Literackie oraz Teatr Współczesny w Szczecinie organizują wydarzenie Pracownia dramatu. Zajęcia dla osób piszących dramaty i zajmujących się adaptacjami teatralnymi odbędą się w ramach festiwalu TransPort Literacki 29. Organizatorzy planują wydarzenie w dniach 6-9 czerwca 2024 roku w Kołobrzegu.
Zajęcia
Na program zajęć składają się trzy etapy. Pierwszy to zajęcia online (minimum jedno spotkanie) – w kwietniu i maju 2024 roku. Drugim etapem będą zajęcia na żywo w trakcie festiwalu TransPort Literacki. W planach są cztery sesje, dzień po dniu, łącznie trwające nie mniej niż osiem godzin. Jednym z prowadzących zajęcia będzie dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego Jakub Skrzywanek. Trzeci etap to praca indywidualna. Uczestnicy odniosą się do uwag otrzymanych podczas zajęć od osoby prowadzącej oraz innych uczestników i uczestniczek pracowni. Możliwe jest także przeformułowanie projektu oraz przesłanie nowej wersji tekstu do 23 czerwca 2024 roku.
Zgłoszenie
W ramach zgłoszenia należy przesłać reprezentacyjny fragment sztuki liczący nie więcej niż piętnaście stron. Dodatkowo należy dostarczyć „Konspekt”, w którym trzeba przybliżyć swój dramat lub adaptację. Ponadto w „Konspekcie” należy wskazać, czym zgłaszany pomysł odróżnia się na tle innych istniejących dramatów.
Każda osoba może przesłać maksymalnie trzy propozycje tekstowe. Warunkiem rozpatrzenia każdego zgłoszenia jest wniesienie opłaty w wysokości 75 zł na pokrycie kosztów związanych z lekturą, oceną nadesłanego tekstu oraz obsługą naboru.
Szansa na realizację
Najciekawsze teksty (lub tekst) wraz z laudacją osób prowadzących zostaną zaprezentowane we fragmentach w Magazynie Literackim biBLioteka. Następnie zostaną zarekomendowane teatrom do wystawienia i realizacji.
Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia 2024 roku.
Dodatkowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć w serwisie Pracowni dramatu.
Wspaniałe pomysły kosztuja grosze. Bezcenni sa ludzie, ktorzy je urzeczywistniaja. Twoj blog jest tego wspaniałym przykładem…
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.